Гражданската общност Уикипедия
Инициативи като Уикипедия дават надежда. Затова бих искал горещо да я подкрепя.
Вчера надникнах в развитието на кампанията Уикипедия 100 000. Няма как да не сте я забелязали. Идеята й е проста – да се увеличат българските статии в Уикипедия до 100 000. Уикипедия е феномен, който винаги ме е изумявал. Истинска глобална гражданска инициатива. В началото никой не вярваше, че нещо сериозно ще се получи от Уикипедия. Сега английските статии надхвърлиха 2 милиона. Оказа се дори, че Уикипедия е не само много по обширна от Encyclopaedia Britannica, но е и сходна с нея по точност. Успехът на Уикипедия е символ на силата на хората, които работят заедно без да чакат, на гражданската енергия и гражданската солидарност, които могат да надминат всяко експертно усилие. Знанието, което имаме заедно, уменията, които владеем заедно, са много по-силни от който и да било добронамерен или злонамерен човек. Когато видях, че в България е започнала подобна кампания, си казах, че може би е дошъл моментът на дебалканизация на тази страна. (По света „балканизация“ често се среща в управленската терминология и означава фрагментиране, разпокъсване на една организация, ако ще тя да е в Сиатъл, а не на нашия полуостров). Дали е дошъл краят на този феномен в българското общество? Да се надяваме. Инициативи като Уикипедия дават надежда. Затова бих искал горещо да я подкрепя. И си мисля, че така както милиони са дали по нещичко от себе си в съграждането на един глобален феномен, така и ние бихме могли да променим, ако не света, то поне един прекрасен град. Град, който обичам.
И именно Уикипедия представлява гражданите не само за европейско, а за глобално развитие на България. Защото ние не сме само в Европа, а в света. Свят, в който знанието и образованието стават все по-ценен ресурс. Бих казал дори безценен.
P.S. Нека пишем в Уикипедия повече за София, за кварталите на София, за историята на София, за сградите на София, за музеите на София, за училищата на София, за дърветата на София, за климата на София, за институциите на София. Нека всички да направим по нещо малко. Сега!
Снимки Следваща публикация »
Стачката на учителите и липсата на образователна политика
Pingback: Wiseacre`s blog » Blog Archive » Гаден въпрос към Мартин Заимов()